Branża budowlana – uprawnienia budowlane

Branża budowlana to możliwość pracy na różnych stanowiskach. Warto być świadomym jednakże o tym, ażeby zadbać o swój rozwój, a zatem uzyskiwać nowe kompetencje, które pozwolą nam na zwiększenie zakresu zadań, a tym samym również zarabianie większych pieniędzy. Ażeby to uzyskać, na 100 procent należy zapisać się na egzamin na uprawnienia budowlane, który organizowany jest dwa razy w roku przez komisje okręgowe polskiej izby Inżynierów Budownictwa.

Warto tutaj wspomnieć, że taki egzamin składa się z dwóch etapów. Pierwszy odcinek to test. Po zdaniu tego etapu można przystąpić do następnego, czyli egzaminu ustnego zdawanego przed komisję kwalifikacyjną. Po pozytywnym zdaniu obu części komisja wydaje decyzję administracyjną, która w formie certyfikatu uprawnia nas do prowadzenia samodzielnych prac technicznych w budownictwie. Warto mieć na uwadze natomiast o tym, że do takiego egzaminu trzeba się w odpowiedni sposób przygotować korzystając z programów czy aplikacji, które zawierają aktualną oraz wiarygodną podstawę pytań wraz z odpowiedziami.
Uzyskanie kompetencji i uprawnień w budownictwie – na co zwrócić uwagę?
Nie ulega wątpliwości, że takie uprawnienia niewątpliwie przydadzą nam się w pracy. Warto pamiętać natomiast o tym, że osoby, które pragną uzyskać uprawnienia budowlane muszą spełniać kryteria, które dotyczą zarówno tytułu zawodowego jak również praktyki w budownictwie. Prócz tego, powinniśmy zdecydować się na specjalność, w obrębie której chcemy takie dodatkowe kompetencje uzyskać. Odznacza się 2 kategorie uprawnień, mianowicie do projektowania oraz kierowania pracami budowlanymi. Natomiast tutaj dzielą się na szereg specjalności, takich jak specjalności architektoniczna, konstrukcyjno-budowlana, instalacyjna a także inżynieryjna. Ponadto, takie uprawnienia mogą być wydawane zarówno w formie ograniczonej, jak również bez ograniczeń. Jeżeli już chodzi o uprawnienia w formie ograniczonej to dotyczą one zazwyczaj typowych obiektów czy budynków. Pamiętajmy również o tym, że uprawnienia budowlane, które umożliwiają samodzielne prowadzenie prac technicznych pozwolą nam na zwiększenie kompetencji, a to wiąże się również z lepszymi zarobkami. Warto więc skorzystać z każdej sposobności, która daje nam szansę na poszerzenie kompetencji czy zdobycie lepszej pracy.

Polecamy: uprawnienia budowlane.