Gdzie można stosować instalacje fotowoltaiczne?

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to kategoria zarówno nauki jak i techniki, która zajmuje się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność uzyskały kolektory słoneczne, zwane przeciwnie solarami, jednak działanie paneli i kolektorów jest różne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, natomiast to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Natomiast kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednak najczęściej stosuje się je do ogrzewania wody użytkowej lub basenowej. Nierzadko również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobów zastosowania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnorakich celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, ażeby miejsce jego montażu było bardzo dobrze nasłonecznione, a zatem dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem a także skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się przejmować, jeśli nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być też montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są na przykład w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy także spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Stosując instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie bardzo dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a wręcz uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już zatem jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Więcej: fotowoltaika grudziądz.