Czym jest pętla indukcyjna

Koncepcja indukcji powstała w epoce greckiej. W przyszłości koncepcja ta stała się popularna w XVII wieku i wykazała bezpośredni związek między prądem elektrycznym a magnetyzmem. Doprowadziło to do powstania pierwszej cewki indukcyjnej – zespołu drutu owiniętego wokół drewnianego rdzenia.

Kilka ulepszeń sprawiło, że cewki indukcyjne stały się bardziej wydajne i wytwarzały silniejsze i bardziej kierunkowe sygnały. Obecnie cewki indukcyjne są używane w wielu dziedzinach technologicznych, takich jak elektromagnetyzm, elektronika i przenoszenie mocy.
Jak funkcjonuje pętla indukcyjna?
Wykorzystuje ona zmienne prądy elektryczne do budowy fal elektromagnetycznych, które przemieszczają się przez materiały przewodzące. Fale te przenoszą informacje z jednego źródła do drugiego. Dodatkowo różne cechy, tj. siła lub częstotliwość, można zmienić, zmieniając prąd w pętli indukcyjnej. Ze względu na własną uniwersalność pętle indukcyjne znajdują przeznaczenie w różnorakich układach technologicznych, takich jak silniki, wzmacniacze i obwody transimpedancyjne. Są one także szeroko stosowane w przemyśle medycznym, wojskowym i obronnym.
Rodzaje oraz sposób użycia pętli indukcyjnej.
Przez lata wynaleziono i wdrożono różnorodne rodzaje pętli indukcyjnych. Najpopularniejszy rodzaj składa się z okrągłej cewki z uzwojeniami na metalowej ramie. Istnieją również prostokątne pętle z wieloma płaszczyznami nawijania na metalowej ramie. Niektóre cewki mają zewnętrzne połączenia, które pozwalają na proste dodawanie lub usuwanie metalowych elementów zwanych rdzeniami, albo za cieniami. Cewki mogą mieć także połączenia wewnętrzne, w których w rdzeniu umiejscowione są elementy metalowe, tj. aluminium lub miedź. Te wewnętrzne połączenia mogą poprawić ogólną wydajność pętli bez dodawania dodatkowego ciężaru albo rozmiaru.
Pętle indukcyjne są łatwe w użyciu; to czyni je idealnymi do celów dydaktycznych i szkoleniowych. Na przykład inżynierowie mogą wykorzystać pętle indukcyjne do zademonstrowania różnych kształtów fal elektromagnetycznych i ich wpływu na przemianę prądu. Co więcej personel wojskowy wykorzystuje pętle do określania natężenia pola magnetycznego w różnorakich lokalizacjach. Te zastosowania sprawiają, że są łatwe do zrozumienia i użycia w rzeczywistych sytuacjach.
Technologia znana od pokoleń.
Chociaż pętle indukcyjne stosuje się od setek lat, dopiero w ostatnim czasie zostały one uznane za użyteczną koncepcję samą w sobie. Takie pętle są używane w wielu dziedzinach technologicznych, w których potrzebne są zmiany – w szczególności w zastosowaniach wojskowych i medycynie. Ostatecznie koncepcja indukcyjna ma przeznaczenie we wszystkich obszarach technologii, co czyni ją jednym z największych dzieł ludzkości!

Źródło: petla indukcyjna.