Ocena bezpieczeństwa kosmetyków – co warto wiedzieć?

Wymogi prawne kosmetyków to nieodłączny szczegół ich wprowadzania na rynek. Jakie zasady trzeba spełnić, by kosmetyk mógł być sprzedawany w Polsce i UE? O tym dowiecie się z niniejszego artykułu.
Proces wprowadzania kosmetyku na rynek jest bardzo rozbudowany i wymaga spełnienia szeregu założeń prawnych.

Jednym z najważniejszych dokumentów, które powinno się pozyskać przed wprowadzeniem kosmetyku do obrotu, jest pozwolenie na jego wprowadzenie na rynek. To właśnie ten dokument potwierdza, że kosmetyk spełnia wszystkie wymogi prawa i jest bezpieczny dla użytkowników. By zyskać pozwolenie na wprowadzenie kosmetyku na rynek, powinno się spełnić szereg założeń formalnych, zgodnych z przepisami UE.
Głównie, przed wprowadzeniem kosmetyku na rynek, należy przeprowadzić jego ocenę bezpieczeństwa. Polega to na zbadaniu składu kosmetyku pod względem ewentualnych szkodliwych składników, które mogłyby wpłynąć na zdrowie użytkownika. W tym celu producent musi wykazać, że kosmetyk jest bezpieczny dla zdrowia ludzkiego w przewidywalnych ustaleniach użytkowania.
Zgodnie z rozporządzeniem, przed wprowadzeniem kosmetyku do obrotu, producent musi zgłosić go do portalu europejskiego. Następnie musi on przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa kosmetyku, na podstawie której zostanie wydane pozwolenie na jego wprowadzenie na rynek.
Wymogi prawne dotyczące kosmetyków dotyczą też ich składu i oznakowania. Producent musi wskazać szczegółowy skład kosmetyku a także jego właściwości i zastosowanie. Na opakowaniu muszą znaleźć się także informacje o terminie ważności oraz sposobie przechowywania.
Ponadto, producent musi zadbać o odpowiednią dokumentację kosmetyku, która będzie zawierała informacje o jego składzie, właściwościach, ocenie bezpieczeństwa a także sposobie produkcji. Wszystkie dokumenty muszą być przechowywane przez producenta przez okres przynajmniej 10 lat.
Ważnym elementem wprowadzania kosmetyków na rynek jest też prowadzenie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej reklamacji.

Sprawdź również informacje na stronie: Cosmetosafe